Z eno levo roko

Že kakšnih pet let sem razmišljal, da moram prepleskati stanovanje, a v tej smeri konkretno nisem naredil nič drugega, kot povprašal, koliko bi za storitev zaračunal profesionalec. Ko sem izvedel, da slikopleskar zasluži več kot jaz, sem se odločil za amatersko akcijo. Ker mi ta dela ne dišijo, sem raje živel v stanovanju z umazanimi stenami, kar pa na kakovost bivanja resnici na ljubo ni vplivalo. Še najbolj moteče je bilo žensko prigovarjanje, da v takem ni mogoče živeti, pri čemer so jo najbolj motili neki koti, ki se jih menda še ni dotaknila človeška roka. Ker čez praznike nisem imel pri nogi nobenega bicikla in ker prvega ter drugega maja ne praznujem, ni pa mi niti do gneče na izletniških točkah ali do drugomajskega zapravljanja v Ikei, sva situacijo izkoristila za pleskarsko akcijo.

Opogumljen s pričevanji tistih, ki menda pleskajo vsako leto, sem se priprav lotil, ne samo optimistično, ampak celo z nekakšnim slovenskim ponosom na multiprakticizem. Tolažila me je teorija, da dva nanosa sploh nista nujna, čeprav so me po drugi strani mnogi prepričevali, da je poleg dvojnega nanosa obvezno tudi pleskanje stropa. Najbolje seveda dvakrat. Zakaj? »Ker je pač treba.« Kaj pa če je strop že zdaj brezmadežen in če bodo stene brezmadežne že po prvi roki? »Treba je!«

Principi.

Optimizem je nekoliko usahnil ob pogledu na pol kvadratnega metra velik plesniv madež ob oknu na zunanji steni, ob katero sem pametno postavil knjižni regal, zračenje pa je onemogočala še zavesa. Poleg tega je prav knjižni regal razpadel v trenutku, ko sem ga osvobodil knjig, ki so ga dejansko držale skupaj. Priprave so bile vseeno relativno uspešne, a prvo noč sva prespala v tako popolni ciganariji, da sem razmišljal o selitvi k Žabarju, najbližjem ponudniku prenočišč, kjer bi lahko zjutraj tudi pojedla zajtrk.

Zamešal sem gosto barvo – kar me je naslednji dan stalo blažje zapoznele mišične bolečine –, ki naj bi bila po moji teoriji bolje pokrivna, a že nekaj potegov me je bridko razočaralo, ker barva ni prekrila niti že prejšnji dan obrušenih pack pasje sline. Ko sem pobarval dve steni in pol, sem imel že vsega poln kurac in naredil tisto, kar je treba narediti v izogib stresanja slabe volje na predlagateljico te obrtniške akcije. Šel sem na pivo, spričo delavske akcije mi je dobro del kar klasičen Union, in razmislil o možnostih. Odločil sem se, da ne bom pobarval stropa. Odločil sem se tudi, da bo ena roka povsem dovolj, pa naj bo, kar bo. Vmes je Lisica kljub nemogočim bivanjskim razmeram narezala kilogram čebule in ko sem se lotil predsobe, je v največjem loncu že brbotal golaž.

Živce sem izgubil šele čez čas. Sesalec, ki me je prekleto motil z vsemi tistimi kabli, cevmi, podaljški, priključki, je ludistično akcijo, v kateri sta ga dve brci izstrelili v omaro, preživel praktično brez posledic. V dobro voljo me je spravilo šele dejstvo, da je bila res dovolj le ena roka. Stene so snežno bele, pri tem pa nič drugačne kot strop.

Zdaj ne živim nič bolje. Delovna miza je obrnjena drugače, pasji boks je k sreči ostal na svojem mestu, Lisica je namreč načrtovala prestavitev in celo terjala argumentacijo moje odločitve, da tega ne bom naredil in pika, knjige pa so neugledno zložene na nekaj kupov, ki upajo, da ne bo potresa.

Dobri gospodarji še vedno trdijo, da sta nujni dve roki. Brez dvoma bi dobri gospodarji našli tudi kakšno napako in naju podučili kako se je treba lotiti te skrajno zahtevne obrti. V resnici je kvečjemu mučna, zato me še najbolj bega veselje do pleskanja ali katerihkoli drugih hišnih opravil pri tistih ljudeh, ki me sicer vztrajno sprašujejo kako se mi vendar ljubi kolesariti. Cankarjanski očetje.

V naslednji petletki načrtujem montažo novega knjižnega regala in nekaj dodatnih polic.

Prejšnja objava Naslednja objava

33 komentarjev

  • Odgovori Seamus 5. 5. 2017 at 18:22

    Pomoje sta res potrebni vsaj dve roki, če imaš umazan zid. Drugače si barval 5let prezgodaj.
    Strop se po moje barva samo po kakšnem večurnem štemanju nosilne stene. Ena roka.

  • Odgovori Zmago1 5. 5. 2017 at 21:05

    imaš pa res dve leve roke 🙂 ,…
    kot pri vsaki stvari je dobro da preden se prvič lotiš pomagaš ali vsaj opazuješ majstre pri delu,….ni tko enostavno kot zgleda , sploh pa ni lahko in vleče se,…..Sam sem v svojem stanovanju pobarval prvo sobo z navdušenjem, drugo naveličan,… tretjo sem že žulil pivo , na srečo je ženo še držala motivacija, za dnevno sobo pa sem poklical potem majstre in šel na kolo 🙂

  • Odgovori Gregor 5. 5. 2017 at 21:29

    Jaz sem pa po temeljitih pripravah, nakupu penzlov, mačka, barve in ostale krame na koncu poklical mojstra. Razen barve, ki jo je malar ponucal je vse ostalo še zapakirano. Pivo pa sva spila oba.

  • Odgovori Matic 5. 5. 2017 at 21:51

    Fino je, ce je novo stanovanje, pa ostri koti, pa da prvic barvas ko se barva ne lussi. Je kar zabavno ko vse super sam naredis, potem pa po pol leta zacnejo stene pokat in se barva luscit…

  • Odgovori Matej Zalar 5. 5. 2017 at 22:07

    @Seamus: En nanos je prekril vso svinjarijo okoli stikal, steno ob pasjem boksu, ki je bila res svinjska od njene sline, pomešane s hrano, ki potem leti naokoli, ko stresa glavo, in celo majhno sličico, ki jo je enkrat narisala Lisica. To so bile res svinjske površine, a sva jih pred barvanjem zbrusila. Dvakrat je morala samo čez steno pri kuhinji, ki je bila zamaščena.

    @Zmago: No, saj sem že opazoval mojstre pri delu. Res ni enostavno, ampak po drugi strani ni taka reč, če si po osmih letih vzameš dva, tri dni. Bolj trapasto se mi zdi sproti čistiti, ker za to gre tudi cel dan, snažilka pa naredi za par evrov v zelo kratkem času in še vesela je.

    Je pa tako … če dec še pomalat ne zna stanovanja, je res en kurc vreden. Jaz sem nekje na meji.

    • Odgovori Janja 6. 5. 2017 at 9:30

      “Jaz sem nekje na meji.”
      😉 😉

  • Odgovori Seamus 5. 5. 2017 at 22:41

    @Matej – za tisto steno pri kuhinji kupi domflok. Zmešaj malo domfloka z barvo in malo vode, da bo zadeva bolj redka. Barvo v tankih slojih večkrat naneseš s ta majhnim valjčkom z najkrajšimi dlakami. Počakaš, da se posuši in dobiš pralno površino. Meni po 10 letih še vedno drži in izgleda kot nova. Brez problema lahko tudi z grobo stranjo gobice drsaš po takšni steni, da spraviš vso svinarijo dol.
    Pa so vsi majstri govorili, da to ne bo šlo in bo šla rdeča barva dol. Klinc gleda majstre!

  • Odgovori Sabina 5. 5. 2017 at 22:59

    Če bi izbirala, bi izbrala kolo.
    In ko bom izbirala, bom kolo 😉

  • Odgovori Stane Debevec 6. 5. 2017 at 6:13

    Dobro jutro,

    za domača obrtniška dela sta dva razloga:
    – da imaš veselje
    -da nimaš denarja za mojstra
    Enako kot za kolo…..
    Pozdrav Stane.

  • Odgovori filmoljub 6. 5. 2017 at 7:50

    Ha ha, ti obrniški nasveti in recepti domačih mojstrov so neprecenljivi. 😆 Treba je, treba. Ena ali dve roki, to je prava raketna znanost, pa gipsanje in osnovni nanos, pa prekrivni sloj. Jaz sem na lastnih napakah ugotovil nekaj praktičnega, česar mi pred tem ni povedal noben mojster pleskanja: več kot polovica vsega je v ustrezni pripravi oz. zaščiti delovnih površin. To pomeni tiste papirnate široke rumene lepilne trakove, s katerimi prelepiš vse kote in stične površine, s stranmi časopisnega čtiva pred packami zavaruješ tla in sosednje stene in podobno. Po končanem beljenju samo še previdno odlepiš vse te trakove in –voila!– brez naknadnega mukotrpnega čiščenja je vse lično in predvsem ravno ter z ustreznimi koti vzporedno. Boš vedel za drugič. 😉

  • Odgovori kren 6. 5. 2017 at 7:51

    Pleskanje mi je res kul opravilo, kar me muči je priprava prej in čiščenje potem. To je pa za znoret dolgocajtno.

  • Odgovori Matej Zalar 6. 5. 2017 at 8:03

    @Seamus: Dobra ideja. Z majstri je po mojem tako, da se pač držijo svojih pravil in ne bodo odstopali pa pika. Inženir pa išče nove rešitve.

    @Stane: Ja, imaš pa tudi tiste, ki so prepričani, da sami naredijo bolje – in je to morda ali verjetno celo res. Dejansko e težava v tem, da stene barvam mogoče vsakih pet let in to je potem isto, kot če bi šel vsakih pet let na kolo.

    @Filmoljub: No, to so mi tudi svetovali 🙂

    @Kren: Kaj pa vem, meni gre kompleten postopek na živce. Tako delo res ni zame.

  • Odgovori laufar 6. 5. 2017 at 12:34

    Pridemo tudi na dom…….

  • Odgovori filmoljub 6. 5. 2017 at 14:05

    Tole beljenje diši že po resni pripravi gnezdeca. Pes je itak že pri hiši, otroke bo menda tudi bog dal, in to je to. 😎 Saj veš, da gre od tod vse samo še navzdol?
    _
    p.s. Aja, manjka ti samo še urbani vrtiček. Da se boš imel kam umakniti pred ženo in otroki. 😆

  • Odgovori Matej Zalar 6. 5. 2017 at 20:51

    @Laufar: Mogoče ko se lotimo kakšnega resnejšega projekta.

    @Filmoljub: Vem, vem. Nekaj je tudi že omenjala vrt, zaradi mene ga lahko ima, ampak se s tem ne mislim ukvarjat 🙂

  • Odgovori jazsembog 7. 5. 2017 at 1:30

    Moji doma majo najboljsega malarja. Mojster nima niti sp, vozi 30 let stari avto, doma ma njive, vse predela doma, nic ne kupi v trgovini. V prostem casu je se financnik, posoja lokalcem za fine obresti. Pravi jekleni slovenec. Zacne ze farbati ob 7 zjutraj, prej pa ne more ker so pajceki lacni. Pa naj rece nekdo da se pri nas ne da zasluziti. Polno zaseden, vendar za moje vedno skoci not. Delaven k konj in po vrhu se zabaven. Ce treba ti zalozi za svojo delo hehehe

  • Odgovori Blaž 7. 5. 2017 at 6:08

    Eno mojih najljubših opravil je ravno pleskanje 🙂 100 ljudi 100 čudi.
    Strop se ponavadi pleska zato, da ni druge barve. Dejansko se bela barva z leti spremeni (posivi). Odvisno je tudi kakšno kupiš. Po izkušnjah so cenejše barve bolj temno bele – je bilo stestirano, ena stena s eno belo, druga z drugo.

  • Odgovori Boki 7. 5. 2017 at 17:30

    Nizozemci se teh zadev vedno lotevajo Sami. Celo tla v novem stanovanju polagajo itd. Vse to zgolj zaradi skrtosti, cudno te pa gledajo ce poves da si za pleskanje dvema pridnima slovakoma placal. Po petih letih v stanovanju so stene se vedno dovolj bele da o pleskanju niti slucajno ne razmisljam pa ceprav mi mati soli pamet, da ne nujno potrebno spet pleskat. Tistih 300 eur enkrat na 7 let bom prezivel. Seveda obvezno v denarju na roke, drzava ze tako prevec pobere. Ce denar roma v sklad za tezko prigarano hiso nekje na slovaskem ali poljskem mi je pa vse skupaj se bolj vsec.

  • Odgovori Blaž 7. 5. 2017 at 17:57

    Lepo mišljenje da država preveč pobere. Izračunaj koliko bi stalo, če bi si moral cesto od hiše do službe sam asfaltirani, sam plačati za izobrazbo itd.. Če že ne plačujeta davkov v celoti, potem tudi ne iščite vsega denarja, ki bi ga od države lahko dobili. Pa še to…tistemu ki plačujete brez računa bo imel vedno večji avto, vaš bo pa vedno manjši.

  • Odgovori Matej Zalar 7. 5. 2017 at 18:06

    @Blaž: V redu, res je, treba je plačevati davke in to naredim vsakič, ko nekaj kupim. Včasih sem dal 20 oziroma 8,5 odstotkov, zdaj dam 22 oziroma 9,5 odstotkov in to kljub temu, da je menda krize konec in kljub temu, da sproščajo plače javni upravi … Ampak, pustiva to. Naravnost bizarno je v zvezi s tem trditi, da gre davkoplačevalski denar v Sloveniji ravno za ceste 😆 Nasprotno, zaradi cest imaš končnike zjebane nekaj 10 tisoč kilometrov prej, kar je neposredno tvoj strošek, zasluži pa spet država pri DDV, ki ta denar potem plačuje zaradi prepočasnih sodišč, preplačanih elektrarn ipd.

    Ti bi nas pa rad prepričal, da je šlo vse v maloro zaradi nekaj malarjev?

    • Odgovori Blaž 8. 5. 2017 at 6:18

      Ni šlo v maloro zaradi nekaj malarjev. Plačevanje brez računa je samo ena od težav, ki se dogaja v sistemu. Težav je seveda več, ampak nekje jih je začeti potrebno odpravljati.
      Vsi si želijo imeti standard kot ga imajo skandinavske države, vendar imajo tudi drugačne vrednote. Če bomo želeli boljši standard se bodo morale vrednote družbe spremeniti. To pa se žal ne bo zgodilo od vrha navzdol temveč obratno. Tako, da tisti ki samo jamra in čaka na čudeže politike: good luck 🙂

      • Odgovori Matej Zalar 8. 5. 2017 at 6:30

        Menda ne misliš, da v Skandinaviji ni dela na črno?

      • Odgovori Boki 8. 5. 2017 at 7:57

        @blaz: to pa se ne bo zgodilo od vrha navzdol ampak obratno? Res je da politike voli ljudstvo ampak “tone at the top” je kljub temu izrednega pomena, se zlasti ce politik nategne volilce in pocne nekaj cesar ni obljubil/ne sme. Ljudje na vodilnih polozajih morajo dajati dober zgled. Vedno!

        • Odgovori Blaž 8. 5. 2017 at 8:42

          So tudi politiki odraščali v podobnih vrednotah kot ostali, zakaj bi oni bili drugačni od drugih. Najlažje je na druge s prstom kazat 🙂

          • jazsembog 9. 5. 2017 at 10:06

            Po domače povedano standard prihaja predvsem od dela (strokovno dodane vrednosti). Nima kaj veliko skupnega z delom na črno, plačevanjem davkov in ostalo korupcijo. Recimor kitajska je skorumpirana v božjo mater, na momente kot bosna ali še bolj, toda standard raste, ker si ljudje želijo denarja in bodo delali vse sorte, da bo njihova familija bogatejša. GDP je vedno seštevek ljudi in koliko ti naredijo. Govorim seveda o ekonomskem standardu. Slovenska težava so lenuhi, socialisti in ostali zdraharji. Niti ne toliko korupcija, bolj je težava ne delo in lenoba.

  • Odgovori miran 7. 5. 2017 at 20:02

    Razlog, zakaj je treba pleskati v dveh slojih, je v tem, ker moraš imeti precej redko barvo, ki v enem sloju nikakor ne more pokriti. Razlog, zakaj moraš imeti redko barvo, pa je v tem, da če namešaš pregosto, ti v roku par mesecev začne pokat in se luščit.

    Problem pa je, ker pravilno redka barva šprica in teče po vsem in vse naokrog nenormalno nasvinja (zato je pa treba vse prej zaščitit) in potem se ti zdi brezveze se matrat, zato raje namešaš malo bolj gosto in ko jebe pokanje in luščenje.

    • Odgovori Blaž 10. 5. 2017 at 5:45

      Glede sociale se strinjam, ker imamo v resnici zelo radodaren socialni sistem, na katerega se po nepotrebnem nasesa marsi katera pijavka. In spet smo pri delu na črno – nekdo “brez” prihodkov ima komot socialnih transferjev na mesec 500+.
      In potem je vprašanje zakaj so ljudje raje doma. Da ne bo pomote, veliko je tudi takih, ki si pa želijo delati ampak na žalost nemorejo.

      • Odgovori Blaž 10. 5. 2017 at 5:46

        (Tale objava se nanaša na komentar višje)

  • Odgovori filmoljub 8. 5. 2017 at 5:55

    Sodobne barve ali belila na vodni osnovi so itak povečini že namešane in pripravljene za uporabo, z ravno pravšnjo gostoto. Nimaš kaj redčit ali gostit. Pleskaš pa seveda z malim spužvastim valjčkom (če imaš večjo površino, vzameš talega s po dolžini širšim valjčkom, nikakor ne z debelejšim oz. večjim), bog ne daj da bi uporabil tistega dlakastega ali kakorkoli profiliranega. 😎

  • Odgovori Anonimno 8. 5. 2017 at 11:19

    No, upam, da ti je bila tole šola za šalo.
    Si bil vsaj toliko pameten, da si zavese (največja bedarija človeštva) poklonil mami in omaro umaknil 3 cm od stene? V dobi čudovitih rolojev, je vse lepše.
    Pa ne mi reči, da resno misliš, da je vse enako, kot prej? Lažje in lepše se diha. ; )

  • Odgovori Matej Zalar 8. 5. 2017 at 19:08

    @Miran, @Filmoljub: Ne znam si predstavljati, da barve sploh ne bi zmešal, ker je bila v osnovi struktura res bolj podobna kitu kot barvi. Dvomim pa, da se bo začelo luščiti. Če se bo, boghpomahgaj.

    @ANonimno: Glavna težava je v tem, da sem že zadnjih pet let tik na tem, da se preselim in se mi že zadnjih pet let zdi trapasto karkoli vlagati. Omara je zdaj drugje, oziroma je sploh ni, zavese pač ostajajo 🙂

  • Odgovori Eva 9. 5. 2017 at 9:28

    Hahaha, neki podobnega je blo tudi pri nas za prvomajske 😀 Edino kar bi ti mogoče svetovala, sploh glede na psa, je pralna barva…super je 🙂

  • Odgovori Tomaž (tudi nergač) 13. 5. 2017 at 12:34

    Žal je tako, da ko se lotiš “domačih” opravil po navadi to natuhtaš v petek zvečer ob “najmanj 5% alkoholizirani” pijači. V soboto, če ni maček prehud, si še vedno v zanosu in edino kar ti preostane, so trgovine, ko so odprte – torej Merkur in Bauhaus. Z leti nakupovanj v teh mega centrih sem sicer opazil, da imajo vsi že alternativo barvam iz domačega JUBa in neverjetno celo paleto efektov in dodatkov za popestritev monotonih sten.
    Ampak ne glede na vse to, so nakup barve in vseh dodatkov precej tvegana poteza v teh centrih. Večinoma so “pripravljeni za takojšen nanos”, kar v bistvu pomeni da so že razredčili z veliko vode. Seveda vam istočasno (če vprašate za pomoč) ponudijo še mrežice in pladnje za odcejanje, vse mogoče oblike vajlčkov in nastavkov (uporabni za največ par kvadratov, potem valjček pade z ročaja), seveda še paket čopičev (ki praviloma puščajo dlake še pred barvanjem) in cel kup zaščitne opreme, da slučajno ne posvinjate parketa, kavča in domačega ljubljenčka. Zadovoljni po strokovnem nakupovanju odidete domov in po kosilu začne z zaščito tal okvirjev oken in radiatorjev. Nekje na sredi se ti zazdi, da je to res enostavno in se že veseliš, ko bož zvečer vse to potrgal dol, ločil plastiko od papirja in se na kavču stisnil z boljšo polovico v praktično novem stanovanju…
    … resnica: po nekaj urah entuziazem mine – definitivno. Proti večeru ugotoviš, da sicer sta dve steni pobarvani (ne razmišljaš o kakovosti izdelave, ampak sta) in da je barve, po trenutni porabi ravno dovolj za tretjo, samo hudič je, da so v sobi po navadi 4 stene… potem se začne agonija in praktičnost vsakega domačega mojstra – “kjer je bolj svinjsko bom kar takole naflekal, da pokrije, ostanek razredčiz z malo vode in potem vse lepo pobarval, pa bo kot novo”…
    … po dveh urah, ko je postopek strokovno opravljen je jasno, da je bila rešitev vrhunska. Stene so pobarvane, sediš na kavču z boljšo polovico in zadovoljna uživata v vonju sušeče barve in prenovljenega doma…
    … pride nedelja zjutraj. Ob jutranji kavi, ko se oči počasi navajajo na nov dom, se ti zazdi, da stene niso tako lepe kot včeraj. Da so nekje bolj bele od večinoma manj bele celotn površine. Da je vse, kar si včeraj naredil en drek, ker se je barva posušila in tam kjer si malo poflekal za boljše prekrivanje deluje, drugje pa zgleda, da si steno samo zmočil…
    … bridko spoznanje, da moraš še enkrat v “mega center domačih mojstrov” in ponovno nakupit vso zaščitno opremo, sedaj vključno s kombinezom (ker si včeraj iz nepojasnjenih razlogov dobil nov vzorec belih pikic, ki ne gredo s pranjem stran, na tvoja najljubša domača oblačila), te začne spravljat ob pamet.
    ZAKLJUČEK: za ves ta petkov entuziazem si porabil 2 dni, 200€+ in soba, ki si se jo lotil ni niti približno podobna temu, kar si imel zamišljeno.
    NASVET: obstaja že en kup specializiranih prodajaln, kjer vam prodajalci (ki so kemiki) radi povedo par trikov in ti z veseljem svetujejo kaj se bo obneslo. Sicer imajo na prvi pogled materjali pri njih višjo ceno ampak z razlogom. Primerjava z “mega centrom” je, da bi v specializirani trgovini za isti denar dobil boljšo opremo (valjče, pladnje, …), barva za stene, pa bo ob pol manjši porabi po navadi cenejša (da ne omenim pralna, bolj pokrivna in tudi dalj obstojna). Za razliko v ceni pa si omislite še kakšen efekt za čez monotono belo, pa boste presenetili še domače 🙂

  • Komentiraj