Fotografija detajla iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je simboličen prikaz stanja v slovenskem javnem zdravstvu.
Sistem slovenskega javnega zdravstva je klasičen primer butalizma tudi, če dogajanje spremljamo od daleč. Ko se z njim soočimo, pa je za uspeh obvezno poznavanje, ne samo osnov medicinske znanosti, ampak tudi posebnosti zbirokratiziranega sistema. Obvezno je sestaviti strategijo pristopa in potem upati, da boste naleteli na zdravnika, ki je poleg usposobljenosti za svoje delo – kar seveda ni samo po sebi umevno – tudi dejansko pripravljen pomagati in ne samo odštempljati svojih ur s tem, da izloči najslabši možni scenarij (smrt zaradi tromboze), vse druge možnosti, na katere sumi tudi popoln laik, pa zanemari in za nekoliko lažjo vest ter boljšo voljo pacienta, ki mu v zasebni ustanovi v zameno za zajeten kupček denarja naslednji dan ugotovijo delno rupturo mišice, napiše recept za … naklofen.
4 komentarji
Jaz bi svetovala še počitek
O jeba, zelo neprijetna zadeva! A pa bo sedaj kaj drugače, kot naklofen?
@Izabela: Seveda, nekajdnevni relativni počitek.
@Seamus: Za sistem javnega zdravstva bo zdravljenje še cenejše, ker mu ne bo treba plačati naklofena na recept.
Če pa imamo tako radi to “javno” zdravstvo, ker je naše in od vseh in je tako”poceni” ( beri vreča brez dna )…..Bog ne daj da bi bilo kaj zasebno, kjer se res moraš potruditi in postaviti pacienta na prvo mesto, sicer ga ne bo več nazaj.