Floskula o tem, da Slovenec več vloži v vzdrževanje svojega avta kot v preventivo za svoje zdravje in zdravo prehrano, verjetno za bralce revije Tekac.si ne drži. Res pa je, da tekači v želji po svobodnem gibanju med tekom in v pomanjkanju časa ali motivacije pogosto pozabimo na spremljevalno vadbo. Tek lahko v tem primeru tako kljub odlični telesni pripravljenosti postane nevaren kot na primer vožnja vrhunskega avtomobila s cenenimi in dotrajanimi pnevmatikami ter izrabljenimi zavorami. Luka Hren je zapisal, da je tudi raztezanje pravzaprav servis telesa: z ustrezno sprostitvijo mišic in rednim vzdrževanjem gibljivosti sklepov – seveda ob drugih dodatnih vsebinah, kot so vaje za moč, ravnotežje in stabilizacijo trupa – omogočimo telesu, da deluje kot dobro podmazan motor.
Ko na delovanje telesa pogledamo s te strani, je trditev, da poškodbe kolen ali česarkoli drugega povzroča tek sam po sebi, res precej mitološka. V tem primeru bi bili pač kronično poškodovani vsi tekači – in ne samo tisti, lahko tudi vrhunski atleti, ki so težave pridelali zaradi pretiravanja in zanemarjanja drugačnih težav, ki so zaradi teka le prišle na dan v obliki poškodbe. To je enako, kot če bi trdili, da je vožnja z avtomobilom škodljiva za njegov motor, ne da bi prej poskrbeli za vzdrževanje.
Po drugi strani je verjetno – z vsem spoštovanjem do avtomehanikov – znanost o delovanju človekovega telesa še precej bolj kompleksna od motoroznanstva. Danes je sicer res težko razumeti tudi delovanje motorja in od laikov je toliko težje pričakovati, da bomo razumeli zapleteno in občutljivo verigo procesov v našem telesu. Zato v reviji Tekac.si ne poudarjamo samo romantične in preventivne komponente teka, ampak skušamo tudi predstaviti načine, kako poskrbeti za ustrezno pripravo nanj. Tako smo letos pripravili posebno izdajo ABC vadbe, s katero se osredotočamo predvsem na preventivno delovanje za zdrav in varen tek. ABC vadbe že najdete pri prodajalcih časopisov ali na naši spletni strani www.tekac.si.
Dejstvo je, da je tek stresna dejavnost. A to velja za vse športne dejavnosti. S povzročanjem stresa telo postaja močnejše, zato moramo napor obrniti v svoj prid, kot o stresu piše tudi avtorica knjige Druga stran stresa Kelly McGonigal. Ker tečemo veliko, je tudi pozitivnega stresa veliko. Spopadite se z njim po pameti, da ga ne bo na lepem preveč in bo tek še vedno predvsem zabavna in zdrava dejavnost, s katero boste zbistrili um in se pripravili na nove izzive tako psihološko kot telesno.
uvodnik v reviji Tekac.si
Najdete jo pri vseh boljših prodajalcih časopisov, naročite jo tukaj in všečkate na Facebooku.
1 komentar
Ena boljših revij zadnjih let! Ravno tako so super vse dodatne ABC izdaje.
Samo tako naprej fantje in dekleta 🙂