Prek elektronske pošte stik vzpostavi z nedoločno ponudbo o sodelovanju, v kateri uvodoma pretirava s slavospevi vašemu delu, zaključuje pa s samohvalo o poštenju in z opravičevanjem svojih nasedlih projektov zaradi višje sile, največkrat države, pri čemer utegne omenjati tudi zarote. Končnica njegovega službenega elektronskega sporočila je največkrat @gmail.com ali nekaj podobnega, kar je na voljo brezplačno.
Nadaljuje se s sestankovanjem po različnih lokalih. Praviloma se taki patroni vedejo zmerno kmetavzarsko, v začetnem tipanju pa razlagajo, kdo vse je baraba in idiot, koliko so doslej že zaslužili, a potem tudi vse izgubili, seveda zaradi barab in države in zarot. O svoji zasebnosti pove mnogo več kot vas zanima in kot bi si sploh želeli slišati, deloma zato, da bi izpadel kot zaupanja vreden, v glavnem pa zaradi neprofesionalnosti.
V nov projekt je vložil že več sto tisoč evrov, pričakuje pa izjemne donose. Zagotovljena so tudi sredstva z enega izmed razpisov: prijavo je zanje napisal strokovnjak, ki je pred tem že delal na pristojnem ministrstvu in zadevo obvlada. Praviloma sledi, ne nespodobna, ampak žaljiva ponudba za brezplačno delo. Samo toliko, da zalaufa, čez nekaj tednov ali mesecev bo sledila nagrada za nazaj, za naprej pa pogodba z resnimi ciframi. V igri so tudi ostali, vendar raje ne govori o imenih, dokler ni vse sigurno, so pa od fare in seveda bodo tudi oni na začetku delali brezplačno. Saj veste, najprej je treba nekaj vložiti, da lahko potem obiraš sadove.
Malo verjetno, a če vedo, da ste načelni, odločni in tečni, se zgodi, da ponudijo– skrajno nerodno napisano – pogodbo, ki vključuje tudi jasno finančno komponento. Znesek je sicer nizek, pa saj veliko ne smete in dejansko tudi ne morete pričakovati. Posla se lotite, saj konec koncev vse funkcionira. Porodne težave se odpravljajo nekoliko nerodno, a videti je, da se nekdo trudi. Seveda nekatere stvari zahtevajo tudi več časa in na lepem minejo trije meseci, v katerih se ni premaknilo nič. Žal zaostajajo tudi plačila.
Seveda se pritožujete in težite, naročnik pa pravi, da za zamudo ni kriv on, ampak neplačniki, ki mu ne plačujejo izstavljenih računov, kar se mu verjetno celo res dogaja. Ampak, zakaj bi mu sploh kaj plačali, ko pa je projekt zelo očitno obtičal. Lahko se celo zgodi, da je tisti razpis, vreden nekaj deset ali celo sto tisoč evrov padel v vodo, seveda ne po njegovi krivdi, ampak je kriva država. Nikdar pa ni povedal, da je uspeh odvisen praktično izključno od teh sredstev, sicer ne bo imel niti za telefon, tako da imaš na lepem shranjene tri njegove telefonske številke, kratka sporočila pa pošilja prek nekega brezplačnega servisa. Po nekaj mesecih začenjate groziti z izvršbo in potem se je tudi v resnici lotite, iz nekaj sreče tekom postopka – priporočljiv je odvetnik – ne ugotovite, da ste nekoliko zamudili in je pred vami že nekaj upnikov.
Potem nekaj plača. Ampak še vedno pa nekako životari. Govori o milijonih, a ni sposoben plačati nekaj sto evrov. Sem ter tja morda nekaj malega izsilite, v kompenzacijo za zamudne obresti pa morda ponudi kakšno malenkost v obliki osnovnih sredstev, ki se mu valjajo po kotih. Ob vsakem klicu predlaga sestankovanje, največkrat ob nenavadnih urah ali celo nenavadnih dneh,v petek ob osmih zvečer recimo, češ da je blazno zaposlen s sestanki. Naklada o novih projektih, s katerimi bo pokril dolgove, o znancih, ki poznajo velike živine, pa da je sklenil sodelovanje s petdeseterico (!) komercialistov, ki da bodo prodajali neko fantomsko storitev. Morda celo ponudi, da mu pomagate – pro bono sicer, ker denarja pač nima, ampak ko bo z vašo pomočjo uspelo, bo vsaj poplačal dolg.
Morda se mu v kakšnem izmed navalov panike celo zmeša. Pošlje vas v kurac, češ, da so tudi njemu že ljudje ostali dolžni. Morda celo grozi s fizično silo, pri čemer ni toliko pameten, da bi to naredil na način, ki ne ostane zabeležen, recimo na elektronski pošti. Ob slabih dneh pa kasneje razlaga o svojih zasebnih težavah: žena je izgubila službo, otroci so lačni, on zagrabi vsako priložnostno delo, da lahko plača vsaj položnice … nazadnje pa mu žena pobegne.
Malo mi je mar!
Sezonsko torej dela za pet evrov na uro, kar pomeni, da bi moral za poplačilo dolga opraviti kakšnih 600 udarniških ur, obenem pa o milijonih še naprej govori kot vi o nakupovanju na razprodajah.
12 komentarjev
Poznano in nič novega…..dal ti bom brezplačno najboljši nasvet: Čimprej pozabi na te tri jurje bolje zate, škoda živcev in cajta in denarja ker (99%) ne boš nič dosegel…..Drugič pa raje na kolo namesto da zastonj delaš za take. lp, Z
Zahteva po avansnem plačilu: čudežno odganja vse vrste nategunov, kretenov in ostalih poslovnih izmečkov. “Ampak jaz nisem navajen poslovati na tak način!” Sorry buddy, potem pa se le hitro navadi, ali pa prosim odjebi in skušaj nategniti koga drugega in njemu kradi čas. Res je, ni enostavno, v naši firmi je trajalo cca 8 let, da smo “osvojili” princip. Ampak zdaj dela čudeže.
Avansno plačilo…jah za material. Kako boš pa storitev z avansom računal? In potem je obratno, tveganje naročnika, da ga nategne izvajalec storitve.
Jaz nimam živcev za dolžnike. Malo že preverim okoli kako imajo stanje, renome, pretekle blokade…In pri takih kljukcih bi podala prijavo na policijo-poslovna guljufija. Je pa res, če človek nima kaj-kaj mu boš vzel, sebi nabiješ dodatne stroške. Z opomini sem dokaj hitra, izvršbo pa tudi. Dokler je še kaj vzet.
Točno tako, ampak z zahtevo po avansnem plačilu se jih vsaj po hitrem postopku znebiš. In če človeku nimaš česa vzeti, je to res problematično – naj bom sedemnajsti v vrsti za izvršbo, skupaj z raznimi Telekomi, Simobili, Elektro, FURS itd. Hvala lepa – potem imam že raje, da mi sem ter tja da za kakšno večerjo na roko.
Človeka prime, da bi take balkanske turbo-kapitalistične nategune brez milosti pometal v zapor (in to ne za 6 mesecev, ampak najmanj za 6 let), samo kaj, ko je v resnici za to kriv cel sistem (beri: zakonodaja in način njenega izvrševanja), ki nategunom sploh omogoča eksistenco in delo. V normalnih državah se ljudje pač tega niti ne lotevajo, saj jim je vnaprej jasno, da ne bo šlo.
Ej jaz imam en tak projekt, ki bo na razpisu in poznam veliko vplivnih, itd. (kot si sam zgoraj napisal). Si za? 🙂
Malo za šalo.
Zares pa jaz pri takih naredim samo f… of.., če se mi zdi da je karkoli sumljivega, kaj šele pa da bi delal for free in še ne vem kaj vlagal.
Pri takih je bolje, da se gre zapravljat čas z igranjem npr. Half life kot pa se z njimi ukvarjat.
http://www.27bslash6.com/p2p2.html
Chrom: Dobra dobra 🙂
na veliko lepši način, kot bi jaz napisal s kratkim “f… of..”
@Zmago1: Pozabit nekje na dva jurja, pa nekje drugje na tri … ampak kot kolerik, ki težko pozabi take svinjarije, se težko zadržujem, da enkrat zadoščenja ne bi poiskal po svoje. Pa saj gre, počasi, počasi. 100 evrov tam in 100 drugje. Moč pisane besede je, zanimivo, kar precejšnja.
@Antietatist: Jap, na tak način sem se znebil že nekaj neresnih. Pri tem kar počnem, je sicer najtežje ljudem sploh razložiti, da ne morem delati brezplačno. To so res nore stvari in včasih človeka resno prime, da bi raje odprl pekarno za pasje piškote. Ker to je bolj resno delo kot recimo napisat jedilni list neki oštariji. “Aja, sem mislil, da bi ti enkrat dali kakšno večerjico za dve osebi.” Kaj pa, če bi mi raje plačali 100 evrov in potem pridem s tem denarjem na večerjo, da ne bom videti kot klošar in da ne bom na koncu imel občutka, da sem nekaj dolžan celo jaz?” Take stvari …
@Filmoljub: Točno tako. V normalnem svetu sploh nihče ne pomisli na to, da bi nategoval. Pri nas se je pa že ustvarila veriga in na koncu nihče več ne plača na valuto niti prekletega telefona. Ker zakaj pa bi, če mi je nekdo dolžan jurja? Navsezadnje mi je bolj pomemben kruh, kot neka storitev, “ki itak nič ne stane”. Tak odgovor namreč pogosto dobiš, ko začneš terjat svoj denar. Čas in oprema sta pri nas brezplačna in bodi vesel, da si sploh dobil priložnost.
@Chrom: Izvrstno.
Povsod se nateguje oz. poskuša nategovat. Tudi v Avstriji, Nemčiji … A tam za nategune ni milosti, ko se vmeša država. No, pri nas je seveda drugače. Za podjetnika je edini nategun lastna država. Edino pri njej si “v naprej pečen”, vse ostalo se uredi v parih minutah. Lp in previdno, ter po pameti (velja za slehernika) 😉
Meni se s takšnimi kreteni sploh ne da več ukvarjat. Kazenska ovadba in to je to. Ponavadi se userjejo že ob njeni omembi.
Kaj se vse ljudje spomnijo… Se strinjam, da država premalo naredi v tej smeri.