Malo kulture, prosim

Kot kaže, bosta veter in mraz v sredo malo popustila, zato se samo od sebe ponuja vprašanje, kaj početi na dela prost dan. Večina Slovencev bo verjetno poštimala par stvari po bajti, drugi bodo šli na smučarijo ali k mami na kosilo, a sem ter tja je kdo tudi kulturen in se bo udeležil prireditve v čast Prešernu. Osebno me res mika, da bi šel na Pohod po Poti kulturne dediščine v Žirovnici in popoldne mogoče še v Kranj na Prešernov smenj vendar sem po prvi različici dopustoval v Italiji, po drugi pa sem se zaradi bolezni predčasno vrnil. Glede na to, da me utrudi že krajši sprehod s psom, bom v sredo raje ostal na toplem in bomo mogoče čitali ob skodelici čaja, mika me kar Krst pri Savici, ki sem ga nazadnje bral v gimnaziji, ko so mi sicer hoteli poezijo na vsak način priskutiti – in jim je za nekaj let tudi uspelo.

Za neudeležbo na Pohodu po Poti kulturne dediščine imam kar dobro opravičilo. Pot sem pred nekaj tedni že prehodil, ko sem pisal prispevek o Žirovnici za Potepanja, in sicer kot nekakšno vabilo na pohod. Zakaj na Pot kulturne dediščine?

Vsak osel ve, da se je Prešeren rodil v Vrbi in skoraj vsak osel tudi ve, da je to v bližini Žirovnice. Manj pa jih ve, da so se na območju današnje občine Žirovnica rodili še Matija Čop, Fran Saleški Finžgar, Janez Jalen in Anton Janša.

Dobrih osem kilometrov dolga pot povezuje njihove rojstne hiše. Matije Čopa v Žirovnici …

Janševe rojstne hiše na Breznici ni več, tam zdaj stoji novejša bajta, s katere so pred kratkim sneli spominsko ploščo in zdaj ne vejo, kaj bi z njo, ker bi jo radi imeli vsi. Za tisto novo hišo pa še vedno stoji izvorni Janšev čebelnjak.

V Doslovčah se je rodil Finžgar.

Sledi najlepši del poti …

… do Rodin, kjer se je rodil Janez Jalen. Tam bo pohodnike sprejel njegov nečak Janez Mulej, ki bo 8. februarja vsem udeležencem v velikem kotlu skuhal proseno kašo z medom in suhimi slivami, tradicionalno žirovniško jed.

Pohod se bo s kulturnim programom zaključil v Vrbi.

Prijavnina za pohod, prva skupina odide iz Žirovnice ob 8.15 in zadnja ob 9.05, znaša 5 evrov. Pohodniki si bodo pod vodstvom vodnikov ogledali vse znamenitosti. Če bi radi o Žirovnici izvedeli (skoraj) vse, bo treba v trafiko po Potepanja.

Prejšnja objava Naslednja objava

4 komentarji

  • Odgovori bubašvabe 7. 2. 2012 at 21:31

    Jaz ne bom letos nič kulturen, ampak bom samo malo skakal po snegu. Ali to ali bom pa spal do pol dvanajstih, imel obilno kosilo, preostanek dneva pa počival in prebavljal. Se še odločam… 😛

  • Odgovori Anja 8. 2. 2012 at 19:48

    V Kranju nisi kej velik zamudil, je kr podobna varianta kot vsako leto.. je bil pa res lep dan za sprehod po mestu, čeprav ga imam raje brez gužve in neobzirnih drenjajočih se čudakov 🙂

    Tale pohod pa res mika, Žirovnica z okolio je čisto preveč zanemarjena, ker je prav čudovito.. res pa vsi vedo samo za Vrbo in Prešerna, na žalost.

  • Odgovori chef 8. 2. 2012 at 20:00

    @Anja: Ja, kjer je masa, se vedno pojavljajo čudaki, hehe.

    Okolica Žirovnice je pravzaprav izjemno lepo urejena, za mkoje pojme po svoje že preveč, tako da ruralna romantika po tistih vaseh že odpade. Je pa res lepo – tik pod Stolom in na drugo stran Triglav …

  • Odgovori seamus 9. 2. 2012 at 15:07

    Vsak, ki je hodil na osnovno šolo tam okrog, bo vedel da so tile dedci bivali v Kašariji 😀 . In to smo vsako leto sproti preverjali.

    In na kulturni dan nisem počel čisto nič kulturnega – Tajvance sem učil uporabljati napredne evropske izdelke.

    Še (kulturno) se ga nismo napili, ker nam je prejšnji večer zmanjkalo viskija.

  • Komentiraj