Antibes, manj znani azurni biser

Mesta, ki jih na Azurni obali morate obiskati, so Monte Carlo, Nica in Cannes. Tokrat nisem videl nobenega in ni mi žal. V Monte Carlu sem že bil, ker julija ni Formule 1, ker me igralnice ne zanimajo in ker ne sodim tja, me pravzaprav ne zanima. Sem pa slišal, da imajo izvrsten oceanografski muzej. V Cannes so nas na šolskem izletu enkrat vlekli navsezgodaj zjutraj, ko nismo mogli kupiti niti rogljiča, walk of fame me pa zanima približno toliko kot ruleta. Tisti šolski izlet je bil tudi sicer odlična lekcija, kako na potovanju ne uživati. Tipična krščanska finta: greš nekam, kjer je lepo in luksuzno, potem se pa trudiš zapraviti čim manj, da se na koncu počutiš še večjega reveža, kot si v resnici. A važno je, da se imamo radi.

V Nici živi absolutno preveč ljudi za tako majhno mesto, prištejte še turiste in razumeli boste, zakaj me na petintridesetih stopinjah ni mikalo iskati prostega parkirišča. Na koncu bi jih pa še slišal. V Europa Beach Snack Baru sem v turističnem vodniku predbal, da je Antibes pomanjšana Nica in da je precej manj gneče. V Grimaldijevem gradu je tudi eden bolje založenih Picassovih muzejev.

Antibes, bife

Ob vseh mogočih člankih, ki smo jih objavili in tistih, ki jih nismo, sem prebral tudi knjigo Provence A-Z Petra Maylea, a vsi so Antibes omenjali v največ dveh stavkih. Da gre za lepo mesto z zelo dolgo plažo, ki se vleče do Nice. Plaža mi pač ni bila všeč, to sem že ugotovil. O Antibesu sem vedel samo še, da se ponaša z največjo marino v Evropi. Ne verjamem, da je res največja, ima pa največje parkirišče z le enim parkirnim avtomatom. S parkirnim listkom sem ga okoli treh popoldne, v najhujši vročini, iskal petnajst minut. Kako zelo francosko.

Ko smo skozi obzidje vstopili v središče, sem bil iz minute v minuto bolj navdušen. Verjetno zato, ker Antibes, ujet med Cannes in Nico, ni nič posebnega.

Antobes, plaža

Marina v naravnem zalivčku ima dolgo zgodovino, resda bolj trgovsko kot turistično: najprej so tam trgovali Grki, kasneje Rimljani in očitno so oboji mesto imenovali Antipolis. Celo tisočletje je bil bolj ali manj nepomemben, razen, da je bil nekaj časa škofovsko mesto. S prihodom prvih turistov in bogatih priseljencev je spet zaživel sredi 19. stoletja.

Antibes, jahta

Navdušila naju je tržnica uličnih umetnin.

Ulične umetnine

Znano je, da so dekadentni umetniki druge polovice 19. stoletja radi popivali v Provansi. Najraje so se opijali z absintom. Šele doma sem izvedel, da je v Antibesu tudi muzej, posvečena tej krasni pijači.

AbsintUlica v Antibesu

Drugi objekt intelektualnega poželenja, malo manj mesenega, je Grimaldijev grad, ki stoji nad mestom in precej strmo obalo. Velikosti navkljub ga ni opaziti vse do trga med gradom in katedralo.

Antibes, katedrala

Grimaldiji so se v Antibesu naselili leta 1608. To so isti Grimaldiji iz Genove, ki so se razselili po Liguriji in Provansi, in katerih potomec je tudi monaški princ Albert II., s polnim imenom Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi. Njegovi daljni predniki so živeli tudi v Antibesu, v gradu, ki je kasneje postal mestna hiša. Nekaj mesecev v letu 1946 je tu ustvarjal tudi Picasso. Mestne oblasti so ga velikodušno nastanile v gradu, ki je takrat že bil muzej. Picasso se je za gostoljubje zahvalil tako, da je mestu zapustil obsežno zbirko del. Kasneje so v muzeju pridobili še nekaj njegovih umetnin in danes jih razkazujejo dobrih dvesto.

Grimaldijev grad

V okolje grajskega dvorišča s krasnim pogledom se lepo vključujejo tudi motivi Germainea Richiera.

Germaine Richier

Pa še en pogled na del pročelja katedrale.

Celo jaz sem bil utrujen in čas je bil za vrnitev v kamp, kjer sem na roštilju obrnil nekaj zrezkov in našli smo celo čas za bazen.

Prejšnja objava Naslednja objava

11 komentarjev

  • Odgovori Davor 8. 11. 2010 at 20:39

    Lep zapis, bo treba res enkrat na to nesrečno Azurno obalo, da vidim, kaj od nasprotujočih si informacij, ki jih dobivam o njej, je res.

    Se mi pa zdi, da se je v zapis dvakrat prikradla napaka v obliki “Garibaldijevega gradu”, čeprav se da iz konteksta razumeti, da gre za Grimaldijev grad…

  • Odgovori chef 8. 11. 2010 at 21:26

    Hehe, Garibaldi … Ta je bil tud en patron. Hvala!

  • Odgovori seamus 9. 11. 2010 at 6:32

    Lahko bi kakšn absint za poskušino prinesel! Mesto pa zgleda prav prijetno (razen plaže).

  • Odgovori Anonimno 9. 11. 2010 at 8:50

    Tista plaža pred Antibesom (v bližini je MarineLand) je katastrofalna v vseh letnih časih. Na srečo sem bil tam vedno izven sezone. Takrat sicer ni gužve, je pa med vikendi polna ribičev, ob cesti pa je parkiranih na stotine avtodomov, med katerimi se smukajo mali tatiči (predvsem ponoči), ki poberejo vse, kar ni pritrjeno.

    Sanjski plac, torej …

  • Odgovori smoger 9. 11. 2010 at 11:37

    ‘Tisti šolski izlet je bil res lekcija, kako na potovanju ne uživat. Tipična krščanska fora: greš nekam, kjer je lepo in nobel, potem se pa trudiš zapravit čim manj, da se na koncu počutiš še večji revež kot si v resnici – ampak važno je pa, da se imamo radi.’

    😆

  • Odgovori pupa 9. 11. 2010 at 15:30

    S parkiriščem v Antibesu je pa takole. Ob marini je razpotegnjeno parkirišče, ki ima svoj parkomat, čez cesto, pod obzidjem pa sta dva parkirišča in vsak ima svoj parkomat! Torej so tam najmanj 3 parkomati. Če si se peljal ob “famozni” plaži iz smeri Nice proti Antibesu pa si lahko točno pred mestom na desni strani opazil parkirišče, ki je brezplačno in seveda nima parkomata :-)) Je pa tudi ugodna rešitev avtobus. Od Nice do Antibesa stane namreč 1 EUR, pripelje v center, postaje pa so dejansko pri “vsakem kurniku”.
    Sicer pa drži dejstvo, da je v marini Antibesa mogoče videti največje in najbolj razkošne jahte (kar zadeva Azurno obalo). Potrebno se je lesprehoditi na drugo stran obzidja. Plaža, ki jo omenjaš pa ni mestna plaža Antibesa pač pa javna brezplačna plaža, ki se neprekinjeno razteza vse od Villenevue Loubet Plage-a do Antibesa. Antibes ima svojo plaža za obzidjem.
    Sicer pa je po mojem mnenju Antibes najbolj prijetno mesetece na Azurni obali. Tudi Villenevue Loubet Village je prijetno staro mestece, ki se sicer ne nahaja neposredno ob obali, pač pa kakšen km v notranjosti.
    Aha, pa še o Oceanografskem muzeju in akvariju – precej visoka vstopnina (13,00 EUR) vendar vredna vsaj enega obiska, pametno je poiskati brošure, kjer so kuponi za popuste za določene vstopnine! Spočiti pa se splača v Japonskem parku, ki je krasno urejen (brez vstopnine) in prijeten kotiček za ohladitev tudi v vročih poletnih dneh.

  • Odgovori Simona Rebolj 9. 11. 2010 at 18:25

    “Brez štosa, s parkirnim listkom sem izginil za kakih petnajst minut, in to v najhujši možni vročini okoli treh popoldne.”

    Haha …

    In ja, šolski izleti so bili s tega vidika vedno katastrofa (identične izkušnje) in manira teh šolskih izletov se nekatere primer še na svobodno starost, da vse skupaj zelo podobno izpade pri organiziranih pohodih s turističnimi agencijami. Mučenje.

    Luštna predstavitev sicer. Ampak manjka zabava. Kje preživiš nepozaben večer ali noč, kje se tare pohotnih bejb in tipov, kje prodajajo drogo itd.

  • Odgovori chef 9. 11. 2010 at 19:27

    @pupa: In kaj mi pomaga brezplačno parkirišče, ki je nabito do zadnjega centimetra?

    @simona: Kakšna zabava? Saj se nisem zabaval. Kje so kurbe in droge ti lahko povem kvečjemu za lanskoletni izlet po Balkanu, hehe.

  • Odgovori Simona Rebolj 9. 11. 2010 at 22:35

    Aha, škoda … Klinc, balkanska roba je pa bolj za na tržnico in sumljive kakovosti … haha …

  • Odgovori chef 9. 11. 2010 at 23:27

    Uhhhhh, draga moja, take robe kot na Balkanu ti na Azurni obali ne boš doživela! Tiste beograjske namiguše (ki sem jih seveda gladko napodil) so pa vizuelno tudi nekje na nivoju punc, ki jih je naročal Tiger Woods, samo da je cena verjetno dosti nižja.

  • Odgovori Nergač » München moderno 23. 3. 2011 at 18:03

    […] Germain Richier me je navdušil že v Antibesu. […]

  • Komentiraj