Pred letom dni smo debatirali o dvigu davka na dodano vrednost za 1 odstotek, ki se je čez nekaj mesecev realiziral celo z dvigom za 2 odstotni točki za višjo in 1 odstotno točko za nižjo stopnjo. Ker ljudstvu osnove niso jasne in ker so jih trgovci nekaj časa nategovali, da cen ne bodo dvigovali, je bilo zvišanje izvedeno praktično brez razburjanja.
Sindikalistov in tistih, ki jih zastopajo, višji davek seveda ne moti. Službe v javnem sektorju so tako rekoč zagotovljene, delavski razred pa očitno nikdar ne bo razumel kapitalizma. Zanje je po zaslugi sindikalistične mantre »pravic si ne bomo pustili odvzeti« vsak delodajalec sovražnik, kar je seveda le deloma res. Delodajalcem naj bodo mnogi delavci raje hvaležni, še posebej pa tisti, ki so realno manj koristni in imajo cel dan čas za brskanje po internetu ali pa v službi mimogrede opravljajo popoldansko dejavnost. Predlagam jih, da se pozanimajo, kako danes živi povprečen samostojni podjetnik, ki lahko na trgu konkurira samo še z žaljivimi cenami, s kakovostjo storitve pač ne more, ker kakovost danes skoraj nikogar ne zanima več, saj ima na voljo tudi šalabajzerja, ki je pripravljen delati za trikrat ali štirikrat manjši denar, lahko pa tudi kar zastonj, iz časti, ki jo je mogoče v vasi doseči precej bolj preprosto kot v mestu.
Ne samo javni sektor z delodajalcem, ki ne more propasti, in delavci, ki se neracionalno veselijo vsakič, ko država delodajalce še malo bolj potlači, do višine davka na dodano vrednost so indiferentni tudi šušmarji, ki davkov tako ali tako ne plačujejo, s cenami pa konkurirajo tistim, o katerih sem pisal v prejšnjem odstavku. Če mislite, da je preprosto oddelati osemurni delavnik brez plačane malice, ob tem pa ob prispevkih in varčevanju za dopust ali, bog ne daj, celo bolniški dopust, plačevati še davek, ki ga zaračunate tistim državljanom iz zgornjega odstavka, ki bremena davka ne želijo prenesti na svoja pleča, se seveda motite. Ni lahko. Zato vsak samostojni podjetnik ob vsakem dvigu davka naredi preprosto tako: toliko in toliko prometa, ki bi ga zaradi visokega davka izgubil, pač utaji z delom na črno. Ob tem lahko sicer podivjate, češ, baraba, jaz pa plačam vse davke! Pa jih res?
Včasih je bilo morda drugače, v mojih časih je pa tako, da marsikateri samostojni podjetnik brez občasnega dela na črno pač enostavno ne bi preživel, ampak bi svoj obrat enostavno zaprl in se zaposlil na zavodu za nezaposlene. Zato se lahko vavčerjem za popoldanske snažilke, ki jih uvaja vlada z najslabšim občutkom za realnost od vseh vlad doslej, samo debelo posmehnem. Raje Fati stisnem evro na uro več na črno – da bo kao imela za penzion, kot bi nas rada prepričala socialna vlada –, če misli kakšen tržni inšpektor s pooblastili za šnofanje težiti v mojem zasebnem stanovanju, mu bom pa preprosto razložil, da je Fata moja ljubica in mi pospravlja zato, ker se imava rada.
Čuferjevih natančnih izračunov seveda ne poznam, se pa bojim, da so – zaradi zgoraj navedenega – za lase privlečeni. Prvič zato, ker bodo obrtniki samo še bolj fušali – vsak si izračuna, koliko na mesec rabi in do tega zneska bo prišel uradno ali pa na črno –, drugič pa zato, ker ljudje razpolagajo z omejeno količino finančnih sredstev, od katerih dobršen del porabijo za sprotne stroške oziroma za nujne življenjske potrebščine. To pomeni, da bodo kupili manj izdelkov in storitev.
Seveda je neverjetno, s kakšno lahkoto in brez slabe vesti v manj kot letu dni DDV dvignejo kar dvakrat, obenem pa se upata premierka in odgovorni minister še oholo obnašati, češ, prav vam je, kaj ste se pa pritoževali zaradi nepremičninskega davka! Tistega davka, ki je bil slabo zamišljen – in za to ni kriva vlada iz leta 2006, kot oholo naklada premierka. Tista vlada je res slabo izvedla sistem množičnega vrednotenja nepremičnin, ni pa na vrat na nos napisala katastrofalnega zakona o davku na nepremičnine, ki je na ustavnem sodišču padel gladko, kot nož skozi toplo maslo.
Obenem spet lahko opazujemo slovensko pojmovanje odgovornosti, o katerem je na primeru Pahor vrhunsko pisal Miha Mazzini. Pojem odgovornosti za dejanja, ki usodno vplivajo na življenje dveh milijonov, je politika zrelativizirala pod nivo opravičila, ko nekomu ponesreči stopiš na prste, obenem pa se iz nas še delajo norca. Uroš Čufer je bil na ministrsko funkcijo imenovan kot 37. po vrsti, torej še zdaleč ne kot najsposobnejši, ampak kot prvi bedak, ob priznanju njegove odgovornosti za neustavnost davka na nepremičnine pa je izjavil tole: »Ampak ne posreči se vsaka stvar v življenju. Ena pač ni uspela, bo pač naslednja.« Seveda, tuji denar je lahko upravljat.
Če zaradi bojazni za udobne službe ministrice noče odstaviti koalicija, bi morala premierka nemudoma odstopiti sama, in sicer zaradi večkrat dokazane nesposobnosti. Najprej zato, ker ne razreši korupcije ovadenega ministra iz njene lastne stranke, drugič zaradi nesposobnosti kadrovanja in tretjič zato, ker očitno ni kos osnovnemu poslanstvu prvega ministra: pripravljanju zakonov, za kar je seveda odgovorna. V svoji oholosti seveda misli, da je edina sposobna voditi vlado, kar seveda ni res. Je zgolj med mnogimi, ki tega niso sposobni. Javna tajna je, da so na MOL svinjarije izvajali s pomočjo ritoliznih aparatčikov kova Roman Jakič. Vedelo se je, da bo imela Alenka Trop Skaza težavo voditi ministrstvo iz več razlogov. In praktično vsi, od opozicije do strokovnjakov in civilne družbe so jo opozarjali, da je nepremičninski zakon pripravljen slabo, pa je vseeno rinila z glavo skozi zid, s čimer je izgubila pol leta dragocenega časa in zapravila vsaj približno milijon evrov za pošiljanje odločb o nepremičninskem davku. Da ne omenjam stroškov, ki jih je povzročila državljanom – tistim, ki bodo zdaj plačevali še višji DDV.
Med vsem sranjem, ki ga dnevno povzroča malim ljudem, se upa celo hvaliti, da je državo rešila pred strašno Evropo, češ, nihče nam ne bo kandidiral, zadolžujemo pa se po nizkih obrestnih merah. To je sicer res, toda samo v letu dni je javni dolg narasel za 9 odstotkov BDP (na 80,9 %). To niti ne bi bila težava, če bi vlada predstavila vsaj en ukrep, ki ne bi bil restriktiven, temveč spodbuden za gospodarski razvoj. Med road showi Čufar počne ravno obratno.
18 komentarjev
Če še ne veste: razpisano je novo meddržavno EU prvenstvo. Tekmujeta Slovenija in Hrvaška. Zmagala pa bo tista, ki bo imela letos za Božič večji DDV!
Jaz si ne upam staviti ne na eno, ne na drugo…
Kajti, kot v športu, je vse odvisno od vremena, pa tudi od sodnikov (trojka).
Kajti če sodniki rečejo: DDV bo 30%, bo pač 30%. Ali mogoče celo 36%…
Madžari imajo 27% tako da so v naskoku.
A veste kaj? Komu smo mi kaj dolžni? Komu osebno? Bo kdo crknil, če ne vrnemo? Nas bodo napadli iz zraka? Bo kdo zasedel Lipico ali Riklijevo vilo na Bledu? Bodo pred NLB stali oboroženi zamorci?
Niti se ne “sekiram”, če (trenutno) Čufer vsak mesec nafehta nov keš. Res ne razumem, da se sekirate za pravnuke, kako bodo to vračali.
Naj nam dajo keš. Hvala, da sploh še dajo. Mi pa dajemo Grčiji, Afriki…
Taki časi so, da ne gre drugače. To je domet politikantov.
Zakaj bi pa mi morali vnukom pustit “cvetočo kmetijo”? Jo bodo cenili ali imeli čisto druge prioritete?
S korupcijo in kriminalom naj se pa ukvarjajo za to usposobljeni. Verjamem, da v tujini še več vedo, kot mi. Verjamem tudi, da golazen vedno težje spi! Nima več kam skrivat, ne more nucat… hahaha!
So pa veljaki zajebali orenk – me prav zanima, kaj bodo govorili čez 15 let, ko jim bo za vrat dihala Matlda. Bodo priznali? Jim bo žal? Se jim bo zmešalo, ker bodo brez denarja, brez spoštovaja odšli v pekel?
Pa ne mislit, da sem pobožna. Edino merilo mi je čista vest!
Virantovi t.i. liberalci naj bi nasprotovali dvigu DDV-ja. A res? Verjetno kot tisti vic o kuri, ki teče še en krog pred petelinom:
https://pbs.twimg.com/media/Bj0BBdSCcAAO7id.jpg:large
Ustavni sodnik J. Zobec: “Lastnina državljanov in pravnih oseb ni bankomat, iz katerega bi lahko država poljubno dvigala denarne zneske…”
Tako so skazili vse skupaj, da je najbolje, da cel trop odstopi.
@Riki – jea! Pejt z nageljnom pred eno vladno poslopje – garant bodo štirje odstopili. Če pa s seboj pripelješ še branjevko s celim vedrom rož, bo pa odstopil cel trop.:-)
Darja, davek na rezano cvetje je že prejšnja vlada predlagala, ne provocirat te vlade, naj si sami razbijajo glavo s čim nas bodo še osrečili. Ker odstopili tile ne bodo, v to bi jih morali prisiliti.
Se še kdo spomni, kakšno je bilo Karlovo mnenje ob prvem povišanju DDV-ja? Zdaj je zanj novo predlagano povišanje le tega kar naekrat najbolj pravična rešitev. Upokojenci pa, ne v jok, ampak zagotovo spet v njegovo ponovno izvolitev.
Kaj naj človek reče. Da so se motili tisti, ki so menili, da ne moremo imeti slabšega premierja od Pahorja. Morda se niso motili, vsekakor pa imamo slabšo premierko. Zgodba je seveda abnormalna – ne moreš verjet, s kakšno lahkoto in brez sramu preprosto dvignejo nek davek.
Ob tem pa se sprenevedajo, da niso krivi za padec nepremičninskega davka. US ima seveda popolnoma prav – nenormalen je davek, za katerega ne veš, kako se izračuna osnova. Tako lastniki nepremičnin nimamo pojma o tem, kaj bi se zgodilo z vrednostjo nepremičnine, če denimo obnovim fasado. Bi se zvišala? Bi bil torej lastnik kaznovan, ker jo vzdržuje?
Da ne govorim o tem, da GURS pri vrednotenju nepremičnine uporablja Google maps in Google streets – obstaja namreč veliko primerov, ko so samoiniciativno vnesli podatek, da sta bili obnovljeni streha in fasada. Ali torej smejo uporabljati ta orodja?
Še enkrat, nepojmljivo je, kako tile kalini v vladi z lahkoto višajo davke. In se pri tem obnašajo, kot da to nima nobenega vpliva na gospodarstvo. Pri tem pa dušijo tiste, ki jim dajejo kruh.
Ampak očitno je pri nas dovolj za visok položaj, da si oblečeš leopardje krilo. Kaj imaš v glavi, pa je drugorazredna tema.
@ Matija Gabrovšek
Te moti da GURS dela kakovostno in odkriva lažne podatke ali kaj?
Sicer pa zakaj bi bilo narobe uporabljati Googlove podatke, so javno dostopni in če so pravilni na vidim kje je težava?
Opažam, da je z dneva v dan manj veselja do dela in ustarjanja, vsi samo nekaj nergajo in gonijo poltiko. Zakaj pa bi človek delal, če tile sedaj že odkrito grozijo, kako bodo vse vsem pobrali. Vsako leto pač morajo več pobrati in to je to. Najlažje pobrati ljudjem mal po mal.
In potem še poslušam, kako je vse mišljeno kot prijazen sevis ljudem, ki si želijo plačevati davke. Pa kdo je tu nor. Naj si gredo pogledat, kako in kje se pobirajo davki, sigurno ne z vavčarji in 25% prometnim davkom. Pa 100% obdavčenim delom.
Glavni vir prihodkov mora biti uspešno gospodarstvo in bogati državljani, katere še toliko obdavčiš, da ne menjajo pasoža. Lep primer je npr. Švica, kjer je prometni davek 8%, razen za živilske artikle, ki so obdavčeni 2%. Storitve mislim, da so 3,5%. Vsi bi bili Švicarji, a sprejemajo le še najboljše 🙂
@novak: Oprosti mi mojo robatost, ampak: “A si ti bolan?” Ali pa delaš na GURS oziroma si v sorodstvu z nekom od tam… kako je mogoče, da v enem stavku uporabiš besede “GURS, dela, kakovostno”. Te besede absolutno ne pašejo skupaj!
@Matija: Kot sem davek razumel jaz, je lastnik nepremičnine dejansko kaznovan, če jo vzdržuje. Davek torej plača dvakrat: najprej na okna in novo fasado, potem pa še na višjo vrednost. Naravnost neverjetno. Nepremičninski davek – ki je nujen predvsem v državah, kakršna je Slovenija – sem si vedno predstavljal drugače: kot davek na kvadraturo, ki je lastnik ne potrebuje. Recimo: vsak za udobno bivanje potrebuje 20 ali 30 ali 40 kvadratov. Štiričlanska družina torej 80 do 160 (šacam na pamet). Kar je nad to kvadraturo, je pač obdavčeno – pika. Ne glede na lokacijo ali kakovost gradnje – na to je davek že bil plačan.
Ne, raje se komplicira, tako da sistema ne razumejo niti ustavni sodniki, ki so vendarle med najbolj pametnimi ljudmi v Sloveniji. K sreči.
@Laščan Zlatorog: Kar si napisal, lahko razumejo samo tisti, ki so dejansko nekaj ustvarjali in za to izdajali račune, in ki razumejo razliko med neto in bruto. Vsi ostali pač hočejo vedno višje plače.
Govoriš o odstotkih, moral pa bi o odstotnih točkah. Ali pa spremeni izračun.
Pardon, ampak v matematiki sem bil vedno nekoliko slabši, torej ne v zgornjih desetih odstotkih splošne populacije.
Naslednja naloga: v besedilu poiščite manjkajoče vejice!
Sem stopil na ego? Razlika med 4 % in 4 odstotnimi točkami je lahko zelo velika. Namesto da bi se mi zahvalil za opozorilo na napako, si ciničen.
“Pardon” še enkrat.
@novak: res upam, da gre za neslano šalo. V nasprotnem primeru ne razumem, kako se upaš blamirati z imenom in priimkom. Ampak je vseeno hec, a ne, da je?
@Darja: za razliko od ostalih, bom povedal na glas: “No comment”